Respuesta :
Answer:
- $49 per month must be cut.
Explanation:
1. Start by presenting the budget neatly:
Montly expenses:
Living Expenses
Food $467
Transportation $175
Household $194
Personal $124
Fixed Expenses
Mortgage $489
Car Payment $107
Savings $35
Contingency $30
Annual Expenses
Home Insurance $146
Car Insurance $780
Life Insurance $150
Vacation $700
Monlty income
$1720
2. Divide the annual expenses by 12 to convert them into an average montly expense:
- Annual expenses = $146 + $780 + $150 + $700 = $1776
- Average per month = $1776 / 12 = $148
3. Add all the montly expenses:
- Living expenses = $467 + $175 + $194 + $124 = $960
- Fixed expenses = $489 + $107 + $35 + $30 = $661
- Total = $960 + $661 =$1,621
4. Add the monthly expenses with the average per month of the annual expenses:
- Total = $1,621 + $148 = $1,769
5. Compare the montly income with the monhly expenses:
- Income minus total expenses per month = $1720 - $1,769 = -$49
Conclusion
There is a deficit of $ 49 per month, so $49 per month must be cut.